WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Letni wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych - Informacja nr 3

UWAGA - Status archiwalny

 UWAGA!

Od dnia 26.10.2020 r. strona ta jest stroną ARCHIWALNĄ.

 Oficjalny, aktualny serwis znajduje się pod adresem:

 

www.gov.pl/wsse-kielce

 

Letni wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych - Informacja nr 3

Informacja Nr 3
Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków sanitarno – higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie od 27.06.2020 r. od 31.07.2020 r.


 

Na terenie województwa świętokrzyskiego do dnia 31.07.2020 r. z wypoczynku letniego skorzystało łącznie 4851 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Wypoczynek został zorganizowany dla dzieci i młodzieży w formach wyjazdowych oraz w miejscu zamieszkania. Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywa się w obiektach hotelowych, obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku. Z wyjazdowej formy wypoczynku – 102 turnusy - skorzystało 3595 uczestników. Z wypoczynku w miejscu zamieszkania – 94 formy - skorzystało 1256 dzieci i młodzieży szkolnej.

Podczas wypoczynku w miejscu zamieszkania niektóre placówki prowadzą dożywianie w formie obiadu dwudaniowego, podwieczorków i napoju (kompot, herbata, soki) przygotowywanych na miejscu.

Wypoczynek w miejscu zamieszkania organizowany jest w świetlicach środowiskowych, halach sportowych, klubach osiedlowych, gospodarstwach agroturystycznych a także w szkołach. Dla uczestników wypoczynku przewidziano zajęcia rekreacyjno-sportowe, integracyjne, konkursy artystyczne, warsztaty kulinarne, piesze wycieczki oraz rowerowe, wyjazdy autokarowe.

Do dnia 31.07.2020 r. skontrolowano 166 form wypoczynku w ramach nadzoru nad letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży. W trakcie wypoczynku dzieci i młodzieży nie zanotowano przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych. Zanotowano 3 choroby (2 bóle brzucha, 1 ból w klatce piersiowej), 27 urazów (głównie pogryzień przez kleszcze oraz urazów ciała).

W ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży w bazie noclegowej w skontrolowanych obiektach nie stwierdzono zaniedbań w zakresie porządku i czystości.

W zakresie bazy żywieniowej za stwierdzone nieprawidłowości nałożono 2 mandaty karne.

W trakcie kontroli przeprowadzanych w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży Państwowa Inspekcja Sanitarna pozostawia w obiektach ulotki informacyjne: „Akcja Bezpieczne Wakacje 2020"; „Zdrowe i bezpieczne wakacje", „Patent na bezpieczne wakacje", „Palenie papierosów powoduje raka", „Dym tytoniowy szkodzi niepalącym: „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", Nowe narkotyki czy znasz prawdę", „Wszystko o wszawicy", ,„Bezpiecznie w świat unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce", „Zasada bezpieczeństwa podczas upałów", „Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS".

Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Letni wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych - Informacja nr 3