WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Żywność Komunikaty ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

UWAGA - Status archiwalny

 UWAGA!

Od dnia 26.10.2020 r. strona ta jest stroną ARCHIWALNĄ.

 Oficjalny, aktualny serwis znajduje się pod adresem:

 

www.gov.pl/wsse-kielce

 

Komunikaty

ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

By Gwiazdkę mieć spokojną rób zakupy z głową


W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i trwającym okresem wzmożonych zakupów środków spożywczych, Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina na co należy zwrócić uwagę przy zakupie żywności.

1. Termin przydatności do spożycia
mikolajKupując środki spożywcze opakowane, które przeznaczone są dla konsumenta finalnego należy szczególną uwagę zwrócić na okres trwałości danego produktu, który może być określony:

  • terminem przydatności do spożycia – najczęściej poprzedzony on jest stwierdzeniem „należy spożyć do…”. Określenie to podawane jest w przypadku środków spożywczych łatwopsujących się oraz nietrwałych mikrobiologicznie (np. wyroby garmażeryjne). Ostrzega konsumenta o tym, że produkt powinien być spożyty do wskazanej na etykiecie daty – po jej upływie może potencjalnie stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta,
  • datą minimalnej trwałości – wskazuje do kiedy prawidłowo przechowywany środek spożywczy zachowuje swoje właściwości. W ww. przypadkach na opakowaniu winno znaleźć się stwierdzenie: „najlepiej spożyć przed…”.  Wyrażenie „najlepiej” informuje konsumenta, że do daty wskazanej przez producenta środek spożywczy zachowuje swoje pierwotne walory smakowe i jakościowe.

2. Oznakowanie środków spożywczych
Szczególną uwagę należy zwracać na etykiety. Znajdują się na nich wszystkie niezbędne informacje dotyczące pochodzenia i składu środków spożywczych. Powinny być one zrozumiałe dla konsumentów i nie mogą wprowadzać w błąd. Zawierają istotne dane dla zdrowia konsumentów, jak, np. informację o zawartości alergenów i substancji wywołujących nietolerancje pokarmowe.

3. Przechowywanie żywności i warunki sprzedaży
Na jakość kupowanych przez nas środków spożywczych wpływa sposób ich przechowywania oraz warunki oferowania konsumentom, między innymi higiena na stoisku sprzedaży, prawidłowe zachowanie personelu.
Producent żywności wskazuje na opakowaniu warunki przechowywania danego produktu spożywczego

NALEŻY ICH BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAĆ!!

Dotyczy to w szczególności towarów łatwopsujących się, które wymagają niskich temperatur przechowywania (warunki chłodnicze) i żywności mrożonej.

4. Grzyby, ryby oraz susz
Suszone grzyby najbezpieczniej kupować w opakowaniach producenta oznakowanych numerem atestu na grzyby suszone wydawanym przez uprawnionego grzyboznawcę. Również suszone owoce, które kupujemy na kompot wigilijny możemy nabyć w opakowaniach fabrycznych producenta bądź "na wagę". Przy zakupie suszonych owoców możemy sprawdzić, czy nie są one, np. zapleśniałe, zanieczyszczone szkodnikami, ciałami obcymi.

W okresie przedświątecznych zakupów odnotowuje się zwiększony poziom sprzedaży świeżych ryb. Podczas zakupu ryb żywych, oferowanych o sprzedaży detalicznej należy zwrócić uwagę na warunki w których są przetrzymywane, higienę personelu, metodę pakowania z uwzględnieniem dobrostanu zwierząt, czy sposób ich uśmiercania. Jednocześnie Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, iż warunki przechowywania oferowanych do sprzedaży żywych ryb zostały opisane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii - https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Wytyczne-w-postepowaniu-z-zywymi-rybami-bedacymi-przedmiotem-sprzedazy-detalicznej/idn:685

 

Jesteś tutaj: Start Żywność Komunikaty ŚWIĄTECZNE ZAKUPY